Co musisz wiedzieć o Błogosławieństwie Pary Młodej?

Błogosławieństwo Młodej Pary to piękna i stara tradycja, która sprawia, że dzień ślubu staje się jeszcze bardziej wyjątkowy. Uroku dodaje jej to, że oparta jest na symbolice, dlatego za każdym razem wzrusza do łez. Coraz częściej rezygnuje się z zachowania tego elementu, jednak jest on jedyny w swoim rodzaju i zdarza się raz w życiu, dlatego warto to przemyśleć.

Błogosławieństwo Pary Młodej przed ślubem:

Według tradycji powinno odbywać się w domu Panny Młodej, która żegna się z domem panieńskim i przechodzi pod opiekę męża. Historycznie, zanim jednak do niego doszło, kobieta przepraszała i dziękowała za wszystkie lata swoim rodzicom. Dochodziło do pożegnania zarówno z rodziną, jak i z domem, po czym następowało ostateczne błogosławieństwo i życzenia pomyślności. 

Duchowość błogosławieństwa:

Wypowiadane przez rodziców, pochodzi od Boga, który od tego momentu roztacza swoją opiekę nad dwójką nowożeńców. Ma ono zapewnić pomyślność i dobrobyt nie tylko materialny, ale też duchowy. Warto podkreślić, że słowa wypowiedziane w jego trakcie, są pierwszymi, które słyszy Młoda Para na swojej drodze, będą więc im towarzyszyć już zawsze. Sformułowanie tych kilku wzruszających zdań jest też wyrazem przychylności rodziców dla drugiej połówki swojego dziecka.

Ostatnie chwile przed sakramentalnym TAK:

Błogosławieństwo Młodej Pary powinno odbyć się w domu jednego z małżonków, chyba że ślub  ma miejsce daleko od ich miejsca zamieszkania. Ważna jest kolejność – najpierw Młodzi spotykają się z rodzicami, a później wyruszają na uroczystość. Miejsce spotkania musi być wcześniej odpowiednio przygotowane, stół należy przyozdobić białym obrusem i ustawić na nim kropidło, wodę święconą i krzyż – tych trzech elementów nie może zabraknąć. Poza rodzicami dwójki narzeczonych obecni mogą być też chrzestni i ewentualnie rodzeństwo. Wszystkie te osoby mają prawo życzyć zakochanym szczęśliwej nowej drogi. Nie ma sztywnych zasad na temat przebiegu, natomiast najczęściej Młodzi klękają przed rodzicami i proszą ich o pobłogosławienie – zobacz.