Czym są nauki przedmałżeńskie w trybie weekendowym i online

Bez względu na to, czy planujemy ślub kościelny, czy też konkordatowy, musimy pamiętać o tym, że nie uzyskamy go bez odbycia specjalnego kursu określanego często jako nauki przedmałżeńskie. Przeważnie kojarzymy ten termin z cyklem spotkań organizowanych w kościele lub w domu parafialnym. Warto jednak pamiętać, że możemy zdecydować się także na inną ich formę. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest więc dowiedzieć się, czym są nauki przedmałżeńskie w trybie weekendowym i czy ksiądz nie dopuszcza możliwości odbycia ich online.

Weekendowe nauki przedmałżeńskie

Nauki przedmałżeńskie w trybie weekendowym są często postrzegane jako opcja dla zabieganych. Umożliwiają opanowanie materiału kursu w krótszym czasie, a choć nauka jest bardziej intensywna, wiele osób docenia to, że pozwala na większe skupienie. Okazuje się zresztą, że możliwość szybszego zaliczenia kursu nie jest jedynym atutem takiego rozwiązania. Intensywność spotkań wymaga spędzenia pewnego czasu w swoim towarzystwie. Podczas weekendowego spotkania pary narzeczonych mogą poznać się lepiej, przełamać pierwsze obawy i odważniej mówić o swoich doświadczeniach. Także sami narzeczeni często podkreślają, że kurs weekendowy okazał się strzałem w dziesiątkę właśnie dlatego, że zbliżył ich do siebie. Gdy ślub nadchodzi, coraz mniej jest czasu na zastanowienie się nad tym, co łączy dwoje ludzi, jakie są ich oczekiwania i nadzieje. Rozmowy zwykle koncentrują się na przygotowaniach, detalach, o które trzeba się zatroszczyć oraz na sprawach, które powinny być już załatwione, tymczasem nadal czekają na rozstrzygnięcie. Weekendowe nauki przedmałżeńskie to doskonały sposób na oderwanie się nad moment od napięcia, jakie zwykle towarzyszy przygotowaniom do ślubu.

Same kursy przeważnie są zaplanowane na dwa weekendy, choć można odbyć je w zaledwie dwa dni przy dość napiętym harmonogramie zajęć. Niekiedy wymagają też odbycia dodatkowego spotkania w poradni życia rodzinnego, choć może się zdarzyć i tak, że również ono jest elementem programu kursu. Nauki przedmałżeńskie w trybie weekendowym są przeważnie organizowane w domach parafialnych. Ciekawą propozycją są jednak także kursy wyjazdowe. Są zwykle nieco droższe, pozwalają jednak na przeżycie niezapomnianych chwil z dala od domu oraz umożliwiają odprężenie się po zajęciach, choćby dzięki wspólnej kolacji i zwiedzaniu. Ich popularność jest na tyle duża, że osoby zainteresowane często muszą rezerwować je z dużym wyprzedzeniem.

Nauki przedmałżeńskie online

Czas pandemii wymusił szereg rozwiązań, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Jednym z nich jest możliwość odbycia nauk przedmałżeńskich bez konieczności wychodzenia z domu. Nie jest to rozwiązanie praktykowane przez wszystkich organizatorów kursów, duże zainteresowanie taką opcją sprawia jednak, że propozycje kursów online pojawiają się coraz częściej. Przed zapisaniem się na zajęcia w trybie zdalnym warto zapoznać się z ich szczegółowym programem. Może się okazać, że wizytę w poradni życia rodzinnego należy odbyć w bardziej tradycyjny sposób, dobrze więc zarezerwować sobie czas na takie spotkanie. Niekiedy bywa i tak, że kursy przedmałżeńskie online kończą się egzaminem sprawdzającym poziom przyswojenia wiedzy przez narzeczonych.