Pierścionki zaręczynowe – zasady, tradycje i ciekawe rozwiązania

Branża ślubna stale się rozwija, a uroczystości weselne i przyjęcia zaręczynowe organizowane są w coraz bardziej ciekawych okolicznościach. Przygotowując się do zaręczyn warto poznać pewne zasady, tradycje i trendy – wtedy o wiele łatwiej jest pożegnać stres, którego nie brakuje podczas tak wyjątkowych okazji. Co należy wiedzieć o pierścionkach zaręczynowych? Czy dłoń, na którą się wkłada biżuterię ma znaczenie? Czy zasady te są różne w zależności od kraju? 

Pierścionek zaręczynowy – tradycja, która się nie starzeje 

Choć podejście do brania ślubu zmienia się z upływem czasu, zdaje się, że jedna rzecz pozostaje taka sama od lat. Pewnego rodzaju wyjątkowości, którą charakteryzuje się wręczanie pierścionków zaręczynowych, nie można porównać z niczym innym. Choć jest to bardzo stara tradycja, nie traci ona na popularności. Co więcej, spora grupa osób z niecierpliwością wyczekuje tego magicznego momentu przez wiele lat. 

Co zrobić, by zaręczyny rzeczywiście były wyjątkowe? Warto dokładnie sprawdzić rozmiar biżuterii, by pasowała bez konieczności wprowadzania poprawek. Dobrze jest też znać zasady umieszczania pierścionka na dłoni. Istotne jest, by mieć świadomość, na którym palcu nosi się pierścionki zaręczynowe. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, by całość odzwierciedlała gust narzeczonych. 

Dlaczego w Polsce pierścionek zaręczynowy zakłada się na palec serdeczny prawej dłoni? Czy zawsze tak jest? 

Tradycja noszenia pierścionka zaręczynowego na palcu serdecznym prawej dłoni powiązana jest z wydarzeniami z okresu powstania styczniowego. Przed powstaniem kobiety nosiły obrączki na lewej dłoni, a wdowy na prawej. Po klęsce w walkach, polskie kobiety na znak żałoby i solidarności z wdowami, które straciły mężów podczas powstania, przełożyły swoje pierścionki zaręczynowe na prawą dłoń. Od tego czasu biżuteria ta stała się swego rodzaju „przygotowaniem” dla obrączki – po ślubie wkłada się ją na palec serdeczny prawej dłoni, a pierścionek zaręczynowy zwykle przechodzi na lewą dłoń. 

Warto jednak podkreślić, że nie jest to jedyna opcja – choć trzeba przyznać, że najczęściej stosowana. Spora grupa kobiet decyduje się też na noszenie obrączki i pierścionka na tym samym palcu. Nie brakuje również oryginalnego wykorzystania pierścionków po ślubie – np. w formie wisiorków. 

Co kraj, to obyczaj, czyli w jaki sposób nosi się pierścionki zaręczynowe w różnych rejonach świata? 

Dylematy związane z tym, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy wynikają głównie z tego, że w różnych krajach można spotkać się z odmiennymi praktykami. Przykładowo, na Wyspach Brytyjskich istnieją zasady odwrotne do tych, które obowiązują w Polsce. Pierścionek zaręczynowy nosi się tam na palcu serdecznym lewej dłoni przed ślubem, a po ślubie trafia on na prawą dłoń. Skandynawia uznaje noszenie pierścionka zaręczynowego i obrączki jedynie na lewej ręce, na Węgrzech nosi się tylko obrączkę (po ślubie przekładana jest z lewej dłoni na prawą). W Niemczech, Rosji lub Izraelu można spotkać się z podobnymi zasadami, które są w Polsce.